Czego potrzebuje niemowlę? Wyprawka dla dziecka

W ostatnim trymestrze ciąży w psychice kobiety hormony zaczynają siać spustoszenie. W szale przygotowań nie tylko dekorowany jest pokój dziecięcy, ale czasem nawet przemalowywane jest całe mieszkanie! Oczywiście, aby przygotować ściany na pierwsze fantazyjne bazgroły dziecka dokonane markerem.

 

 

Całkiem poważnie – przygotowanie się do przyjścia dziecka na świat jest konieczne. Pamiętajmy mimo wszystko, aby przede wszystkim się nie przemęczać (i przyszłych tatusiów też nie gonić przesadnie z kąta w kąt z gabarytową szafą podczas wielkiego przemeblowania).

 

Nie panikujmy, zachowajmy umiar

Planowanie wyprawki, a potem realizowanie naszych planów i wyszukiwanie właściwych produktów – skutecznie zajmie nasz umysł, redukując niepokój związany z nadchodzącym porodem. Pomoże też w odnalezieniu się w całkiem nowej sytuacji, jaką jest bycie rodzicem. Przygotujmy się jednak na to, że nawet zakupienie każdego rodzaju wózka, jaki istnieje na świecie, nie sprawi, że będziemy czuć się naprawdę gotowi – gotowi na bycie rodzicem. Bez względu na to, jak sobie to wyobrażamy, przeżycie narodzin dziecka i tak nas zaskoczy.

Dlatego nie kupujmy wszystkiego, o czym tylko pomyślimy, „na zapas”, „w razie czego”, „a nuż…” i z innych podobnie ważnych powodów. Zaoszczędźmy pieniądze na ważniejsze sprawy, które mogą naprawdę okazać się konieczne, gdy dziecko już przyjdzie na świat. Niespodziewane wydatki to coś, do czego trzeba się będzie przyzwyczaić.

Poza tym będzie o wiele łatwiej dokonać wyboru (na dodatek właściwego!) między jednym a drugim rodzajem łyżeczki czy pluszaka, gdy będziemy miały już ogólne pojęcie, jak to jest z naszym maluszkiem – co lubi, czego nie… W końcu każdemu dziecku może pasować coś innego. Niektórych rzeczy po prostu nie warto kupować wcześniej. Co jest więc niezbędne?

 

Lista rzeczy niezbędnych dziecku od pierwszych dni życia

– po kilka sztuk z różnych rodzajów ubranek, dobranych do pory roku, w rozmiarach min. 52 do max. 62 – nie warto kupować większych na zapas, bo jeszcze nie wiemy, co nam najbardziej odpowiada;

– koniecznie zaopatrzmy się w rękawiczki niedrapki do szpitala;

– pieluszki wielorazowe lub jednorazowe, wyłącznie w rozmiarze noworodkowym – nie warto kupować więcej niż jednej paczki, by mieć na zapas, bo dziecko rośnie bardzo szybko; jeśli zdecydujemy się na jednorazowe, potrzebny będzie nam także krem przeciw odparzeniom, chusteczki nawilżane i podkłady pod pupę do przebierania.

– posłanie: wybrać mebel, który najbardziej nam odpowiada (kołyska, kosz Mojżesza bądź łóżeczko – ze szczebelkami czy bez szczebelków, „turystyczne” czy drewniane itd.) i dobrać wyposażenie (przede wszystkim wygodny materac, minimum trzy prześcieradła, kocyk, otulacz/rożek/śpiwór);

– higiena: wanienka, pieluszki tetrowe, nożyczki do paznokci, kosmetyk pielęgnacyjny (np. oliwka do ciała) i oczyszczający (np. emulsja do kąpieli), płyn odkażający do pępuszka i waciki, szczotka z miękkim włosiem;

– wielofunkcyjny termometr – będzie nam potrzebny nie tylko do sprawdzenia, czy dziecko ma gorączkę, ale także do kontrolowania temperatury wody w wanience czy mleka modyfikowanego przed karmieniem;

– butelka i smoczek;

– fotelik samochodowy z nakładką dla noworodka, by przewieźć bobasa ze szpitala do domu.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z Philips Avent