Dlaczego dzieci powinny kolorować kolorowanki?

Dzieci mają unikalny sposób wyrażania siebie poprzez medium koloru, co jest ważną częścią ich rozwoju. Nacisk na kredkę, wybór koloru i dokładność każdego pociągnięcia różnią się.

W badaniu przeprowadzonym z udziałem 64 dzieci w przedszkolu i pierwszej klasie poproszono je o pokolorowanie jednego z trzech obrazków. Dając dzieciom złożony model do pokolorowania, zwiększa się liczba unikalnych wariantów.

Oprócz wspierania rozwoju kanałów wizualnych i kinestetycznych, ćwiczenia w kolorowaniu rozwijają u dzieci skupienie i koncentrację, które są ważnymi umiejętnościami rozwijanymi w karierze naukowej i zawodowej. Ponadto dzieci, które skrupulatnie kolorują, rozwijają poczucie własnej wartości i poświęcają więcej czasu na ukończenie swoich rysunków. Ostatecznie są to pozytywne aspekty dla ich dojrzewania i rozwoju. Aby zapewnić zdrowy rozwój dzieci, rodzice powinni rozważyć wdrożenie rutyny kolorowanki do codziennego życia dziecka.

Kolorowanki są terapeutyczne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Podczas gdy niektórzy dorośli używają kolorowania jako ujścia do wyrażania swoich emocji, inni mówią, że pomaga to dzieciom, które nie mają innego ujścia, aby to zrobić. Niezależnie od ich stanu emocjonalnego, jest to doskonała aktywność, która pomoże im rozwinąć umiejętności ruchowe i poprawić koncentrację. Regularny program kolorowania pomaga również budować pewność siebie u małych dzieci. Ci, którzy nigdy nie próbowali kolorować, mogą być zaskoczeni różnorodnością kreatywnych opcji, jakie daje kolorowanie.

Podczas gdy kolorowanie jest przyjemne dla dzieci, stymuluje ono również ośrodki twórcze w mózgu. Dzieci, które angażują się w kolorowanki uczą się lepiej nowych słów i zdań. Rozwijają swoje umiejętności krytycznego myślenia podczas używania słów opisowych do opisywania swoich uczuć i doświadczeń. Dodatkowo rozwijają swoją niezależność. Dlatego też, im więcej zajęć z kolorowania wykonają Twoje dzieci, tym bardziej będą się rozwijać jako dorośli. Korzyści z kolorowania jest wiele.

Badania wykazały, że dzieci, które regularnie korzystają z kolorowanek, doświadczają poprawy nastroju. Niektórzy psychologowie sugerują nawet, że kolorowanie jest dobre dla zdrowia psychicznego dzieci. Twierdzą, że kolorowanie pomaga dzieciom zrelaksować się i radzić sobie w trudnych sytuacjach. Choć nie da się tego jednoznacznie udowodnić, jest to doskonały sposób na upewnienie się, że dziecko czerpie z tego doświadczenia to, co najlepsze.

Oprócz korzyści umysłowych, ćwiczenia kolorowania pomagają również małym dzieciom rozwijać koordynację ręka-oko. Dodatkowo rozwijają swoją osobowość, tworząc coś atrakcyjnego wizualnie. Będą cieszyć się z tego zajęcia w przyszłości. Będą zachwycone wykonaniem zadania. Będą z niecierpliwością czekać na kolejną malowankę. Jeśli dziecko nie jest zmęczone, oznacza to, że nie jest jeszcze w pełni zaangażowane w zadanie. Dorosłym, którzy chcą dołączyć do kolorowania ze swoimi pociechami polecamy kolorowanki do druku dla dorosłych. Malowanki również i dorosłym zapewniają relaks oraz pobudzenie kreatywności.