Jaki jest idealny dywan do pokoju dziecka?

 

Dzieci spędzają większość czasu na podłodze. Dlatego ciepły i miękki dywan to najlepsza opcja na podłogę w pokoju dziecięcym. Warto jednak zastanowić się jaki kupić dywan dla dziecka.

Zalety dywanów

Głównym celem dywanów dziecięcych jest stworzenie bezpiecznego środowiska. Trudno poślizgnąć się na miękkiej podłodze, ale jeśli już tak się stanie, to dywan złagodzi uderzenie i zamortyzuje upadek. Właściwości termoizolacyjne dywanów są istotne w przypadku mieszkań znajdujących się na parterze. I nie tylko dla nich, ponieważ temperatura podłogi jest zawsze o kilka stopni niższa niż powietrze, a dzieci, jak wiadomo, stale zapominają o kapciach. Kolejną zaletą dywanów w pokojach dziecięcych jest zatrzymywanie kurzu. Podczas ruchów na gładkiej podłodze kurz unosi się w powietrze i dostaje się do naszych płuc. Dywan niejako magazynuje kurz, co pozwala na skuteczniejsze czyszczenie mieszkania.

Oprócz tego dywany w pokoju dziecięcym odgrywają rolę dekoracyjną.

Dla małego dziecka

Bardzo małe dziecko zaczyna poznawać świat zewnętrzny. W takim przypadku, zamiast trzymać go w zamkniętym łóżeczku, korzystniej jest je położyć na miękkim dywanie rozłożonym na kanapie, fotelu, a nawet na podłodze. Będzie mógł wtedy swobodnie obserwować, co się dzieje i swobodnie się poruszać. W takim przypadku trzeba zainwestować w specjalne maty rozwojowe w formie dywanu, które pomagają poprawić zdolności sensoryczne i motoryczne dziecka. Wiele modeli ma bezpieczne boki i łuki, na których zawieszone są jasne zabawki. Na nich krok po kroku dziecko nauczy się podnosić głowę, skupiać się na interesujących go przedmiotach, próbować je zdobyć, czołgać się, aby dostać się do zabawek, a następnie wstać, trzymając się łuków.

Jak dobrać dywan

Takie dywany powinny być wykonane z naturalnych tkanin, które są łatwe do prania. Powierzchnia produktu wysokiej jakości nie może być zbyt śliska, za to przyjemna w dotyku. Producenci oferują też dywany opatrzone rozmaitymi wzorami. Korzystnym wyborem jest dywan, na którym wytkane są ulubione zwierzęta dziecka czy bohaterowie bajek. Z kolei w pokoju nastolatka, który pasjonuje się sportem, muzyką, grami i rozmawia z przyjaciółmi, najważniejsza jest izolacja akustyczna dywanu.