Jaki smoczek do butelki wybrać, aby zapewnić dziecku wygodę podczas jedzenia?

Wyposażony w poradniki i dobre rady rodzic stara się zapewnić swojemu dziecku to, co dla niego najlepsze. Ogromna ilość i zróżnicowanie akcesoriów dziecięcych może jednak przyprawić o zawrót głowy. Zanim więc pójdziesz do sklepu po zestaw niezbędny do karmienia maluszka, zapoznaj się z podstawowymi informacjami w tym zakresie.

 

Czym różnią się smoczki do karmienia?

Przede wszystkim warto wskazać na pewne ogólne różnice, a mianowicie materiał wykonania, liczbę dziurek, przez które przepływa pokarm oraz kształt. Liczba dziurek wpływa oczywiście na tempo, w którym pokarm przepływa z butelki. Jeśli płynie zbyt szybko, dziecko może się zadławić. Pamiętaj, że wybór powinien być nie tylko podyktowany preferencjami dziecka (może się zdarzyć, że nie zaakceptuje określonego kształtu smoczka i trzeba będzie go wymienić na przykład na dynamiczny), ale przede wszystkim jego wiekiem. 

 

Jakie smoczki są do wyboru?

Do najbardziej popularnych należą silikonowe smoczki do butelek, które są przezroczyste i twarde. Niektóre dzieci wolą miękkie, wtedy warto sięgnąć po kauczukowe. Popularnością cieszą się również smoczki przypominające kobiecą pierś, czyli smoczki dynamiczne. Mają one twardą podstawę, wspierającą wargi malucha oraz miękką końcówkę, która się wydłuża pod wpływem ssania. W sklepach dostępne są również smoczki antykolkowe, które mają dodatkową dziurkę odpowietrzającą. 

 

Dlaczego to takie ważne?

Wybór butelki do karmienia i smoczka wpływają nie tylko na wygodę malca, ale i jego bezpieczeństwo. Dostosowana do potrzeb pociechy butelka sprawi, że zminimalizowane zostanie ryzyko zakrztuszenia się. Smoczek odgrywa dużą rolę w rozwoju mięśni jamy ustnej, co w przyszłości będzie miało przełożenie na mowę dziecka. Korzystnie wpływa także na komfort maluchów, które przyszły na świat przedwcześnie lub z obciążaniem zdrowotnym, na przykład ze strony układu oddechowego.

 

Zadbaj o potrzeby dziecka

Obserwuj swoje dziecko – na pewno będzie manifestowało swoje niezadowolenie, jeśli zakupiony smoczek nie przypadnie mu do gustu. Pamiętaj także, że nie wszystkie pociechy wykazują potrzebę ssania smoczka-uspokajacza. Stanowi on pomoc dla dziecka w sytuacji złości czy zmęczenia, jednak jak już zaśnie i wypadnie mu z buzi, nie ma potrzeby wkładania go z powrotem. 

Na koniec warto dodać, że nie ma sztywnych reguł, kiedy należy odstawić smoczek. W razie pojawienia się takiego dylematu zawsze można skonsultować się z logopedą lub pediatrą – specjalista pomoże wyznaczyć właściwą strategię i przezwyciężyć ewentualne trudności.

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Promocja marki e-zikoapteka.pl