Jakie książki dla dzieci wybrać?

Książki poszerzają horyzonty nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. Z tego powodu warto włączyć czytanie naszym pociechom już od samego początku.

Jakie książki dla dzieci będą najlepsze dla ich wieku i jakie korzyści niosą ze sobą?

Od kiedy czytać dziecku?

Czy już kilkumiesięczne dziecko może wynieść wartość ze wspólnego czytania książek? Okazuje się, że jak najbardziej. Jeszcze zanim nasz maluch zacznie rozpoznawać nowe litery lub nauczy się mówić, warto aby poznał jak najwięcej wyrazów. Czytanie już od pierwszych miesięcy życia może przynieść wiele korzyści i pomoże w rozwoju naszej pociechy.

W trakcie poznawania nowych lektur umysł dziecka prężnie się rozwija. Nie tylko ma ono sposobność do usłyszenia nowych słów, ale również do naśladowania dźwięków, jakie słyszy. Pozostaje to nie bez znaczenia na jego koordynację słuchowo-ruchową oraz na rozwój zmysłów.

Książki dla dzieci mogą ułatwić także naukę mówienia. Kiedy nasz maluch słyszy nie tylko mowę potoczną, ale także język literacki, jego zasób słownictwa będzie znacznie większy. Im częściej dziecko będzie miało styczność z prawidłowym wzorcem mowy, tym łatwiej będzie się nim posługiwało, kiedy dorośnie.

Wiek dziecka a książki

Wiemy już, że czytanie książek jest potrzebne na pierwszym etapie rozwoju. Ważne jednak jest również to, po jakie pozycje sięgamy. Rynek wydawniczy jest duży, a książki dla dzieci powstają w niezliczonej ilości. Nie każda z nich będzie odpowiednia dla naszego dziecka.

Samodzielną lekturę warto rozpocząć w okolicach 2 i 3 roku życia. Książki powinny posiadać grube kartki, które nie zniszczą się w trakcie czytania. Na tym etapie nie potrzebujemy wielu treści. Wystarczy, że sięgniemy po krótkie bajki lub wierszyki opatrzone bogatymi ilustracjami. Z czasem tekstu może być coraz więcej, a przedstawiana fabuła będzie bardziej złożona. Świetnym pomysłem są również książki edukacyjne do nauki pisania czy liczenia.

Kiedy dziecko kończy 6. rok życia i potrafi samodzielnie czytać, ma już swoje własne preferencje dotyczące lektur. Dobrze, aby rozwijało dzięki nim swoje zainteresowania, a jednocześnie pogłębiało wiedzę na temat świata i przygotowywało do dalszej edukacji.

Jaką książkę dla dziecka wybrać

Książka książce nierówna i nierzadko możemy się spotkać z pozycjami niskiej jakości. Dlatego też warto sprawdzać każdy tytuł, zanim podarujemy go swojemu dziecku. Cena nie powinna być naszym głównym kryterium.

Tanie książki bez podpisanego autora nie wpłyną na rozwój dziecka, jeśli ich treść będzie niskiej jakości czy nie będzie posiadać fabuły. Owszem, czasami trafimy na wybór klasyki jak Jan Brzechwa. Uważajmy jednak, aby nie były one skrócone do tego stopnia, że stracą jakikolwiek sens.

Książki dla dzieci są zbyt ważnym elementem w ich rozwoju, aby nie przykuć do nich uwagi. Dlatego też wybierajmy świadomie kolejne tytuły i pokazujmy naszemu dziecku świat. Razem zbudujmy domową biblioteczkę.

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA