6 kreatywnych sposobów na zabawę z 4 latkiem bez telewizora

Książki edukacyjne dla 4 latka

 

Oferowane przez wydawnictwa książki edukacyjne dla 4 latka pełne są rozmaitych zabaw, gier i łamigłówek. Rozwiązując zadania, dziecko ma okazję przenieść się do wyjątkowego kolorowego świata, poznać zasady matematyczne, nauczyć się literek a także podejmować decyzję, które mają miejsce w życiu codziennym. Edukacyjne książki dla 4 letniego dziecka uczą i bawią. Wypełniają wolny czas dostarczając masę pozytywnych wrażeń. Rodzic decydując się na zakup książki ma możliwość wyboru spośród zadań typowo matematycznych, geograficznych, związanych z językiem polskim, muzyką czy plastyką. Wspólne rozwiązywanie łamigłówek to również dobra okazja do świetnej zabawy w rodzinnym gronie. Oto kilka przykładów ciekawych książek z ćwiczeniami dla 4 latka:

 

Z Kajetanem ruszaj śmiało POZNAJ POLSKĘ całą!

Fascynująca i pełna przygód wycieczka, która nie tylko uczy ale i bawi. Wspólnie z tytułowym Kajetanem, dziecko rusza w wyjątkową podróż, by poznawać wyjątkowe Polskie krainy. W zestawie znajduje się mapa Polski wraz z naklejkami. Edukacyjne zabawy uczące myślenia i dostarczające wiele informacji o wyjątkowych terenach Polski. Zadaniem malucha jest wypełnianie kolejnych poleceń, dzięki którym poznaje magię Polskich terenów i krajobrazów a także poznaje zwierzęta i rośliny.

WODA, LĄD, POWIETRZE i eksperymenty

Wyjątkowa propozycja, zachęcająca dzieci do odkrywania tego, co łączy się z otaczającym światem. W tej książeczce, maluch znajdzie szereg odpowiedzi na zadawane przez siebie pytania i wzbogaci swoją wiedzę o nowe doświadczenia. WODA, LĄD, POWIETRZE i eksperymenty, szczególną uwagę skupia na cechach rozmaitych zjawisk zachodzących w przyrodzie. Odpowiednio skonstruowane ćwiczenia dostarczają dziecku wiele radości i wyjątkowych wrażeń.

Miś FABIŚ Bo matematyka to zabawa smyka!

Edukacyjne książki wspomagające prawidłowy rozwój intelektualny dziecka, wspomagająca procesy myślowe a także rozwijająca zdolności manualne. Poprzez ciekawą formę zabawy – dopasowywanie kolorowych naklejek, dziecko ćwiczy swoją spostrzegawczości, kojarzenia, logicznego myślenia a także uczy się liczb. 

Miś FABIŚ Litery bez bariery!

Kolejna propozycja z serii Miś FABIŚ. W tym przypadku maluch za pomocą kolorowych najlepiej uczy się liter. Podobnie jak w przypadku matematycznej wersji, rozwiązując zadania dziecko uczy się logicznego myślenia, rozwija pamięć i ćwiczy spostrzegawczość.

Bajki i opowiadania

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, bajki i opowiadania to nie tylko rozrywka ale również dobra nauka. Książki często przedstawiają sytuacje uczą zachowań w różnych sytuacjach, rozwijają charakter i dają jasno do zrozumienia, co jest dobre a co złe. Słuchając czytanego przez Ciebie opowiadania, dziecko zaczyna zastanawiać się nad przedstawioną historią, zadaje pytania, często porównuje przedstawione sytuacje do codziennego życia. Jedną z edukacyjnych historii, którą powinno znać każde dziecko jest wzruszająca opowieść Antoine’a de Saint-Exupéry, pod tytułem “Mały Książe”. Niektóre z mam decydują się na czytanie dziecku książeczki już od wczesnych miesięcy jego życia.

 

Kreatywne gry i zabawy

 

Jedzie pociąg na literę …

Możliwe, że sam pamiętasz tą zabawę z dzieciństwa. Kreatywna forma zabawy z dzieckiem, która nie tylko wypełnia wolny czas ale także uczy nowych wyrazów.

Rodzic po cichu mówi alfabet, natomiast dziecko ma za zadanie powiedzieć “stop” w dowolnym, wybranym przez siebie momencie. Po wypowiedzeniu przez rodzica na głos litery, obie strony zabawy mają za zadanie wymienić jeden wyraz rozpoczynający się na daną literę. Zabawa kończy się w momencie, kiedy wszystkie (waszym zdaniem) wyrazy na daną literę zostały już wymienione. Taka forma spędzania wolnego czasu uczy malucha myślenia. Poprzez zabawę poznaje nowe wyrazy wzbogacając tym samym swój zasób słownictwa.

”Poszedł Jarek na jarmarek…”

Zabawa ćwicząca pamięć i koncentrację w której udział może brać więcej niż dwie osoby. Rozpoczynając zabawę, rodzic wypowiada zdanie “Poszedł Jarek na jarmarek kupił sobie złoty zegarek i … – dopowiada przedmiot wymyślony przez siebie. Dziecko ma za zadanie powtórzyć wypowiedziane zdanie i dodać coś od siebie. Kupione przez Jarka przedmioty powinny być podane dokładnie w takiej samej kolejności jak wcześniej, nie można niczego pominąć lub zmienić. Wraz z kolejnymi powtórzeniami pojawiać będzie się coraz więcej przedmiotów, dodatkowo będzie zwiększać się trudność zadania.

Lepienie z gliny

Lepienie z gliny przedmiotów to kolejna kreatywna forma spędzania wolnego czasu z dzieckiem. Możesz zasugerować maluchowi ulepienie danego kształtu, podać konkretną kategorię lub dać mu całkowicie wolną rękę. Wybierając taką opcję możesz być pewien – Twoje dziecko będzie zachwycone taką formą rozrywki. Organizując, co jakiś czas takie zajęcia, wspólnie pracujecie nad zdolnościami manualnymi dziecka. Kto wie, może okazać się, że maluch wyróżnia się wyjątkowymi zdolnościami plastycznymi i już w dzieciństwie odkryje swoją wielką pasję. Dla rodzica problemem może okazać się sprzątanie po zakończonej zabawie, pamiętaj więc aby wybrać miejsce, gdzie nie będziesz musiał martwić się o zabrudzenia czy zniszczenie jakichś przedmiotów.

Sortowanie skarpetek

Sortowanie skarpetek z dzieckiem to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Nie dość, że maluch pomaga Ci w codziennych obowiązkach to jeszcze uczy się dopasowywania przedmiotów a także kształtuje pamięć i koncentrację – żółte do żółtych, kratka do kratki, dopasowanie odpowiedniego rozmiaru itd. Pamiętaj, aby odpowiednio zachęcić dziecko, zaproś go do zabawy a po zakończeniu podkreśl, że świetnie mu poszło i bardzo Ci pomogło.

Zabawa w sklep

Zabawa w sklep to jedna z form kreatywnego spędzania wolnego czasu, którą dzieci wprost uwielbiają. Choć często nie do końca zdajemy sobie sprawę z jej edukacyjnych aspektów, uczy myśleć, liczyć, dopasowywać przedmioty a także rozwija pewność siebie. Najlepiej abyś do wspólnej zabawy wybrał kilka rodzajów “asortymentu”. Mogą to być owoce, części garderoby, zabawki, słodycze i inne. Pamiętaj aby tak ukierunkować zabawę, że raz ty będziesz pełnił funkcję sprzedawcy a raz Twoje dziecko. Przychodząc do sklepu jasno określ np. poproszę 5 czerwonych jabłek i 3 zielone cukierki i sprawdź czy dziecko dokładnie spełniło Twoją prośbę.

 

 

Kreatywna forma spędzania czasu z dzieckiem to świetna okazja dla naszego malucha do nauczenia się czegoś nowego i wyciągnięcia wniosków z zaistniałych sytuacji. Edykacujne książki, gry i zabawy to świetna zabawa a zarazem szansa na nauczenie się nowych rzeczy. Pamiętajmy, że beztroska zabawa powinna łączyć się z poznawaniem świata a nauka, szczególnie w początkowych jej etapach nie powinna wywoływać niechęci i odstraszać. Zadbajmy o prawidłowy rozwój dziecka dostarczając mu masę radosnych ale i edukacyjnych form spędzania czasu.