Czy oświetlenie pokoju ma wpływ na sen dziecka?

Zdania na temat oświetlenia pokoju podczas snu dziecka są podzielone – jedni uważają, że mała lampka nie zaszkodzi, inni, że oświetlenie powinno być całkowicie wyeliminowane w czasie, kiedy niemowlę śpi? Jedno jest pewne – oświetlenie ma ogromny wpływ na sen dziecka. Dzisiejszy artykuł ma na celu uświadomić przyszłym mamom, że dla dobra maluszka powinny zwrócić uwagę na wspomniany problem.

Choć mówi się, że niemowlę powinno przyzwyczajać się do otaczającego je świata, w tym również hałasu, warto mieć na uwadze, że nocny sen powinien odbywać się w odpowiednich warunkach. Oznacza to, że nie tylko pościel niemowlęca powinna być miękka i cieplutka, ale także, że rodzice powinni wyeliminować wszelkie czynniki, które mogą zakłócać spokojny sen maluszka. Aby uniknąć ulicznych lamp “zaglądających do okien”, czy reflektorów samochodowych, zainwestuj w zaciemniające zasłony albo żaluzje, skutecznie eliminujące niesprzyjające okoliczności, które mogą zakłócić odpoczynek dziecka.

Nocny sen bez światła

Słusznie zostało zauważone, że dziecko, które śpi przy zgaszonym świetle, w późniejszych etapach rozwoju, rzadziej boi się ciemności. Pamiętaj zatem, aby po ułożeniu maluszka do snu zgasić wszelkie źródło światła. Dziecko, które nie posiada dodatkowych bodźców wzrokowych szybciej się uspokaja i zasypia. Poza tym nie będzie myliło dnia z nocą.

A co z nocnym karmieniem i przewijaniem zapytasz. Otóż te czynności z pewnością wymagają choćby najmniejszego źródła światła. Pamiętaj jednak, aby nie zapalać dużych lamp, bo te tylko rozbudzą maluszka, którego później będzie Ci trudno uspokoić i uśpić na nowo. Lepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie niewielkiej lampki nocnej w kontakcie, do której wzrok dziecka się przyzwyczai. Podczas wykonywanych czynności absolutnie nie mów do malucha. Wykonaj je w ciszy i odłóż go do łóżeczka.

Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego rytmu – dzień i noc muszą mieć swoje stałe pory

Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko przesypiało noc, a jednocześnie chętnie ucinało sobie drzemki w ciągu dnia, musisz wykształcić w nim odpowiednie nawyki. Pamiętaj, aby w nocy okrywać malucha pościelą. W dzień, podczas drzemki wystarczą kocyki niemowlęce, które swobodnie możesz wykorzystać zarówno w łóżeczku, jak i wózku, podczas spaceru.

Poza tym pamiętaj, aby maluch odróżniał dzień od nocy. Możesz w łatwy sposób mu to pokazać. W dzień staraj się bardzo aktywnie spędzać z nim czas, a kiedy przyjdzie wieczór, o tej samej porze kąp go i układaj do snu. To pozwoli mu w łatwy sposób odróżnić te dwie pory.