Formalności po urodzeniu dziecka – co należy załatwić? O czym trzeba pamiętać?

Przyjście na świat potomka to dla większości rodziców szczęśliwy i bardzo podniosły moment. Dziecko pochłania ich całkowicie i skupia na sobie całą uwagę, należy jednak pamiętać, że jego narodziny wiążą się również z koniecznością dopełnienia kilku ważnych formalności. Przeczytajcie, jakich.

Zgłoszenie do urzędu stanu cywilnego

Pierwszą ważną kwestią, nad którą rodzice często zastanawiają się jeszcze przed przyjściem dziecka na świat, jest wybór imienia i nazwiska dla niego. Według obowiązującego w Polsce prawa dziecku można nadać 2 imiona, a ich zmiana możliwa jest w ciągu 3 miesięcy. Rodzice, którzy zawarli związek małżeński, podjęli już przy tamtej okazji decyzję o tym, jakie nazwisko będzie nosiło ich potomstwo. Jeśli natomiast ich relacja nie jest sformalizowana, mają czas na przemyślenie tej kwestii przed wizytą w urzędzie stanu cywilnego. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji konieczne jest wypełnienie oświadczenia o uznaniu ojcostwa.

Aby zarejestrować dziecko w urzędzie, konieczne jest otrzymanie aktu urodzenia. Szpital, w którym przyszło ono na świat, przesyła odpowiednie dokumenty w wersji tradycyjnej lub elektronicznej w ciągu 3 dni od dnia narodzin. Obecnie rejestracja noworodka oraz nadanie mu nr. PESEL odbywa się osobiście lub online, za pomoc profilu zaufanego. Na dopełnienie tej formalności rodzice mają 21 dni od otrzymania aktu urodzenia.

Sprawdź także artykuł na blogu Humana Baby: https://humana-baby.pl/blog/jakie-czekaja-cie-formalnosci-po-urodzeniu-dziecka/.

 

Zgłoszenie do ubezpieczenia w ZUS-ie

Kiedy dziecko ma już  PESEL, czyli  numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, można zgłosić je do ubezpieczenia w ZUS-ie. Czynność tę może wykonać jeden z rodziców. Aby to zrobić, musi wypełnić specjalny wniosek ZUS ZCNA. MA na to 7 dni od momentu otrzymania nr. PESEL. Wielu rodziców dodatkowo decyduje się na wykupienie nowemu członkowi rodziny prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, gwarantującego specjalistyczną opiekę medyczną na wyższym poziomie.

.

Zgłoszenie do becikowego i 500+

Rodzice mogą również skorzystać z przeznaczonych dla nich programów socjalnych, takich jak becikowe czy 500+. To pierwsze jest jednorazową zapomogą, wypłacaną rodzinom, w których na świat przyszło dziecko, a dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 1922 zł netto. Aby otrzymać pieniądze, należy wypełnić specjalny wniosek i złożyć go w urzędzie miasta lub gminy w ciągu 12 miesięcy od dnia porodu. Wysokość becikowego, to 1000 zł.

Natomiast 500+ to rządowy program socjalny, będący stałym, comiesięcznym wsparciem dla rodzin. Od lipca 2019 roku pieniądze wypłacane są na każde, a nie jak wcześniej, drugie i kolejne dziecko. Nie ma również żadnego kryterium dochodowego. Wnioski można składać osobiście lub online, np. za pośrednictwem profilu zaufanego strony rządowej lub bankowości internetowej. Pieniądze  ze świadczenia wypłacane są co miesiąc w formie przelewu na konto.

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Wszystko co należy wiedzieć o urlopie ojcowskim

Od pierwszego do ostatniego dnia życia – poznaj terapeutyczną moc kołysania.

Śpiworki do spania dla niemowląt: jak wybrać najlepszy?

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

 


REKLAMA

WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner