Wszystko co należy wiedzieć o urlopie ojcowskim
Narodziny nowego członka rodziny to wyjątkowy czas dla rodziców. Pierwszy rok życia dziecka jest niezwykle ważnym etapem w jego rozwoju. Dlatego w tym czasie nic nie liczy się bardziej niż jak najczęstsze przebywanie z maluchem. Kobietom w tym przypadku przysługuje urlop macierzyński. Czy tatusiowie też mogą liczyć na podobne udogodnienia? Okazuje się, że tak. Dzięki polityce prorodzinnej mężczyźni uzyskali możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego. W tym artykule poruszamy najważniejsze kwestie dotyczące tego świadczenia.
Urlop ojcowski w prawie pracy
Urlop ojcowski przysługuje każdemu ojcu – pracownikowi w wymiarze dwóch tygodni zgodnie z art. 182 [3] kodeksu pracy. Zatrudniony musi wykorzystać to świadczenie w ciągu pierwszych 24 miesięcy życia dziecka. Prawo do skorzystania z urlopu posiadają także ojcowie, którzy przysposobili dziecko do 7. roku życia.
Ilość dni wolnych od pracy, która przysługuje w ramach urlopu ojcowskiego, nie może przekraczać 14 dni. Urlop nie musi być wykorzystany jednorazowo. Pracownicy mogą wnioskować o mniejszy wymiar świadczenia. Należy jednak mieć na uwadze, że jedna z części nie może wynosić mniej niż tydzień. Warto pamiętać, że do okresu urlopowego wliczane są także soboty i niedziele oraz inne wolne od pracy dni.
Czas trwania świadczenia jest w 100% płatny. Za okres, który pracownik przebywał na urlopie, pracodawca jest zobowiązany do wypłaty pełnego wynagrodzenia.
Co z innym urlopem?
Tego rodzaju świadczenie jest udzielane niezależnie od urlopu macierzyńskiego, tacierzyńskiego czy rodzicielskiego. W związku z urodzeniem się dziecka każdemu mężczyźnie przysługują 2 dni wolne od pracy. Jest to tzw. urlop okolicznościowy, który także nie ma wpływu na świadczenie ojcowskie. Warto mieć na uwadze fakt, że niewykorzystany w odpowiednim czasie urlop ojcowski przepada.
Wniosek o urlop ojcowski
Pracownik, który chce skorzystać z tego rodzaju urlopu, jest zobowiązany do złożenia odpowiedniego wniosku u pracodawcy. Oświadczenie informujące o planowanym wykorzystaniu świadczenia wraz z niezbędnymi dokumentami musi znaleźć się u przełożonego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.
Najważniejsze informacje, które powinny pojawić się we wniosku to:
- imię i nazwisko pracownika,
- okres podczas którego będzie wykorzystywany urlop.
Do wniosku konieczne jest także dołączenie następujących dokumentów:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,
- jeżeli wniosek dotyczy udzielenia urlopu na dziecko przysposobione, pracownik potrzebuje kopię prawomocnego postanowienia o przysposobieniu dziecka,
- oświadczenie pracownika z informacją czy korzystał z urlopu ojcowskiego lub jego części,
- kopię prawomocnej decyzji sądu o odroczeniu obowiązku szkolnego, jeżeli wniosek dotyczy dziecka, wobec którego została podjęta taka decyzja.
Dokumenty, które należy dołączyć oraz treść wniosku znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczącym uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Chcesz poznać więcej informacji na temat wniosku o urlop ojcowski?
Urlop ojcowski – kto może z niego skorzystać?
Jak sama nazwa wskazuje z urlopu ojcowskiego, może skorzystać wyłącznie ojciec. Niezwykle ważne jest to, że mężczyzna nie musi pozostawać w związku małżeńskim z matką dziecka, aby skorzystać z tego rodzaju świadczenia. Do skorzystania z urlopu są uprawnieni wszyscy pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Od kilku lat taką możliwość posiadają także ojcowie, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe.
Urlop ojcowski to jeden z nielicznych przywilejów, który przysługuje ojcu nowo narodzonego dziecka. Dzięki temu udogodnieniu mężczyźni mogą spędzić czas ze swoją pociechą i poświęcić go na budowanie i zacieśnianie więzi rodzinnych. Warto dodać, że wolne od pracy przysługuje ojcom niezależnie od tego, czy matka podjęła decyzję o skorzystaniu z urlopu macierzyńskiego.