Inspiracja dziecka do kreatywnego spędzania czasu

Często spotkać się możemy z komentarzami na temat tego, w jaki sposób młode osoby spędzają czas. W tych rozmowach przeplatają się wzajemnie przemyślenia dotyczące użytkowania technologii przez młode osoby, jak i ich mniejszej aktywności „na dworze”. Co jednak warte jest podkreślenia, współczesne warunki znacznie różnią się od tych, w jakich wychowywały się poprzednie pokolenia. Aby nasze dzieci chciały spędzać czas w kreatywny sposób, musimy rozumieć jakie aktywności faktycznie zdają test czasu.

Zastanów się zanim zaoferujesz dziecku zabawę, kojarzoną z Twoim dzieciństwem

Zabawa w „Państwa i miasta”, kalambury czy podchody mogą być darzone przez wielu sentymentem. Szczęśliwe czasy dzieciństwa rodziców, dziadków, innych osób z otoczenia dziecka często wypełnione były uniwersalnymi doświadczeniami związanymi m.in. z tymi zabawami. Jak najbardziej możemy przekazać tę tradycję dalej, podzielić się naszym doświadczeniem, lecz pamiętajmy – czasy się zmieniają. Obecnie dorastające osoby żyją w odmiennych realiach, możliwości są zupełnie inne, tak samo, jak i zainteresowania. Nasz wybór powinien zakładać użyteczność, praktyczność, ale także i atrakcyjność tych sposobów spędzania czasów dla ich odbiorów i odbiorczyń. Przygotowaliśmy, dlatego parę pomysłów, które mogą wypaść troszkę lepiej. Wybierz wśród nich, Twoim zdaniem najlepszy:

Nauka na kursach i lekcjach dodatkowych

Coraz więcej dzieci uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych. Nie stanowią już one tylko uzupełnienia wiedzy, tzw. „korków”. Wykraczają one często poza ofertę szkolną, angażując dzieci w naukę ich pasji, rozwijania ich umiejętności podczas cyklicznych lekcji. Niektórzy spoglądają na nie jako dodatkowy obowiązek, dodatkowa nauka, jednak dla dzieci jest to okazja skupienia się na tym, co wykracza poza podstawę i przygotowane jest z większą troską o ich potrzeby. Nauka gry na instrumentach, podszkolenie umiejętności językowych (nawet tych nieoferowanych przez szkoły) czy też kursy online skupione na obsłudze programów graficznych – kurs grafiki komputerowej spełni te oczekiwania. Wszystko to pod czujmy okiem wykwalifikowanych ekspertów danej dziedziny.

Zajęcia warsztatowe – DIY

Warsztaty to znakomita okazja nie tylko do rozwoju umiejętności artystycznych, pobudzenia kreatywności ale też zapoznania z manualną pracą. Wpływa ona na zmysł koordynacji ruchowej i umiejętności sensorycznych. Dotyczyć one mogą przeróżnych obszarów zainteresowań: tworzenia wyrobów glinianych, ceramicznych, wycinanek, szycia, plecenia czy także angażować dzieci w uprawę roślin, tworzenie zdobień. Dotyczą one nie tylko kwestii artystycznych, ale opierają się często na wytworzeniu przedmiotów użytkowych. Zapewniają wolność wyrazu, swobodę oraz co w nich niezwykle ważne, pozwalają na współprzebywanie wśród czy to grona innych rodziców z dziećmi, czy to np., w gronie osób o podobnym wieku. Pobudzają do kreatywności, ale też dbają o relacje społeczne dziecka i jego komfort nauki wśród innych.

Wspólny język – media społecznościowe

Osoby młode nie pamiętają czasów sprzed popularności mediów społecznościowych – urodzili się przecież w czasach ich popularności lub stopniowego jej wzrostu. Pokolenie to posiada bardzo rozwinięte umiejętności cyfrowe, w tej przestrzeni czuje się komfortowo. Prowadzą dialog z dziećmi, wsłuchajmy się także i w ich potrzeby. Nie odrzucajmy tak ważnego dla nich sposobu wyrazu, jakim jest np. Tiktok, Snapchat czy np. BeReal. Wraz z naszą pomocą oraz przy zachowaniu bezpiecznych granic portale te w znakomity sposób pozwalają na eksperymenty z video, fotografowania czy obróbki graficznej. Zatańczenie z naszym dzieckiem na TikToku może wydawać się krępujące, ale czy jest to wyłącznie stratne? Dla naszego dziecka, zdecydowanie nie.

Nauka praktycznych umiejętności

Dla wielu dzieci najbardziej fascynującym światem jest świat dorosłych. Dzieci chcą uczyć się poprzez naśladownictwo, powielanie zachowań i praktyk dorosłych. Prędzej czy później, one też znajdą się w tym dorosłym świecie. Czemu więc nie dać im zatem okazji do poznania go? Dzieci fascynować się mogą np. ubiorem – zróbmy wspólny pokaz mody na podstawie zawartości naszej szafy! Dla tych zainteresowanych makijażem – pokażmy im działanie produktów oraz pozwólmy na poznanie ich lepiej poprzez tworzenie własnej stylizacji. Gotowanie to także praktyczna umiejętność, która może integrować rodzica z dzieckiem, tworząc przy tym potrawy, dekorując je, wybierając składniki i dodatki. Możliwości jest naprawdę wiele, a ich realizacja, niezwykle prosta.

 

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI – WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Publikacja: listopad 2022; Aktualizacja: luty 2024

 

Sprawdź także:

Dlaczego nauka oszczędzania jest tak istotna oraz...
Jakie korzyści przynosi dziecku nauka gry na...
Jak skutecznie zarządzać rodzinnym czasem?
Jak wykorzystać inteligencję wieloraką w codziennej nauce...
Jak zachęcić dziecko od nauki języka angielskiego?...
Po co dziecku konsola?