BMX – król wśród młodzieży

Rower, niby rzecz banalna, tak bardzo dziś popularna i znana, ale czy na pewno przez nas doceniana?

Od najmłodszych lat nie jednemu z nas towarzyszy ten jednoślad. Czy pamiętasz, gdy w ciepłe lato razem z kolegami i koleżankami spotykałeś się pod domem i wyruszaliście na przejażdżki pełne niezapomnianych przygód? Czy pamiętasz kiedy razem organizowaliście wyścigi rowerowe? Każdy chciał udowodnić i pokazać że jest lepszy i szybszy, każdy chwalił się swoim nowym nabytkiem.

Rowerem możesz dotrzeć wszędzie tam, gdzie tylko zapragniesz. Możesz zwiedzać piękno natury, lasu, parku, dostrzegając niezwykłe zjawiska budzącej się do życia przyrody, doceniać piękny otaczający Cię świat.

Jak wiemy, rowery z latami zmieniano, udoskonalano aby stawały się jeszcze bardziej funkcjonalne, nowoczesne, ale także bardziej innowacyjne.

Jednym z typów rowerów, który zamienił jazdę w bardziej ekstremalną i artystyczną, jest rower typu BMX.

Na pierwszy rzut oka można by powiedzieć, że to tylko zwykły rower – otóż nie. BMX to jednoślad o dość prostej budowie, lecz ich technologia jest dość skomplikowana. Do zapewnienia odpowiedniej wytrzymałości poszczególne części tych rowerów są wykonywane z najlepszych materiałów oraz poddawane różnego rodzaju testom.

 

ROWER BMX to sprzęt do zadań specjalnych, który został stworzony po to, by wykonywać na nim ewolucje w powietrzu czy też ścigać się na krótkich dystansach z wykorzystaniem przeszkód. To rower stworzony by dostarczać swojemu użytkownikowi silnych, ekstremalnych doznań.

Podstawową rzeczą, która wyróżnia ten typ roweru jest to, że jego  konstrukcja jest specjalnie wzmocniona i uproszczona, a brak przerzutek sprawia, że jest on znacznie bardziej odporny na uszkodzenia podczas wykonywania akrobacji i skoków. Uwagę przyciąga także jego wielkość.

Dziś coraz większa ilość młodzieży pasjonuje się w tego typu rowerach.  A jeśli dodatkowo młody człowiek interesuje się jazdą ekstremalną i wyczynową to wybór roweru BMX będzie strzałem w 10!

Jazda na BMX i triki na nich wykonywane wymagają ogromnej determinacji, odwagi, ale także umiejętności. Sport ten jest tak bardzo wciągający dla wielu młodych osób, które dopiero co zaczynają przygodę z tego typu rowerem, stając się dla nich nowym i długoterminowym hobby.

Tak naprawdę nie ma przedziału wiekowego ani płciowego, aby zacząć nową, pełną wrażeń przygodą na dwóch kółkach. Świat do odważnych należy. Nowa pasja rozwija nie tylko nowe zainteresowanie, ciekawość, ale jest również budulcem nowych relacji z rówieśnikami, daje możliwość odkrywania tego co nieznane.

Bardzo fajnym i praktycznym pomysłem jest tworzenie miejsc dla pasjonatów tego sportu. Przykładem starań miłośników tego sportu jest Pumptrack na bydgoskim Miedzyniu, czy znane powszechnie Skyteparki.

Faktem jest to, że jazda na rowerach BMX jest sportem wyczynowym, dlatego też decydując się na zakup tego typu sprzętu, należy zainwestować w lepszy model, który będzie wytrzymały, odporny na uszkodzenia i wyposażony w amortyzację. Aby jazda była bezpieczna należy oczywiście się zaopatrzyć w ochraniacze.

BMX w swojej szerokiej ofercie znalazł miejsce dla najmłodszych odkrywców. BMX polecany jest zwłaszcza dzieciom, które nie miały jeszcze do czynienia z rowerkiem biegowym czy trójkołowym. Aby dziecko nauczyło się utrzymać równowagę,to wtedy zaleca się dokręcenie bocznych kółeczek,które będą go stabilizowały.Wybór BMX to idealny początek wspaniałej rowerowej przygody dla małych dzieci. 

 

 

Podsumowując – jazda na BMX-ach, to niezwykła, pełna radości i determinacji rozrywka, która świetnie wpływa na rozwój koordynacji ruchowej i jest potężnym źródłem adrenaliny. Nie zaznasz nudy ! Tory przeszkód, pumptraki, skateparki, a także leśne czy parkowe ścieżki czekają na nowych odkrywców.