Jak wybrać prywatną szkołę języka angielskiego?

Język angielski jest jednym z uniwersalnych języków świata. Dlatego warto się go uczyć już od najmłodszych lat. Twoje dziecko potrzebuje wyzwań i nowych możliwości rozwoju? Rozważ zapisanie go na dodatkowe zajęcia języka angielskiego. Jak wybrać odpowiednią szkołę? Co warto sprawdzić przed wyborem prywatnej placówki?

Szkoła prywatna i państwowa – różnice

Teoretycznie, każda szkoła powinna działać na tych samych zasadach, przynajmniej jeśli chodzi o podstawę programową. Szkoły publiczne często nie mają jednak możliwości indywidualnego podejścia do każdego ucznia ze względu na sporą liczebność klasy. Z tego względu prywatne szkoły językowe przyciągają do siebie trochę mniejszą liczebnością, która pozwala na dostosowanie tempa zajęć i metod nauczania do aktualnych możliwości poszczególnych osób.

Większość informacji oraz bodźców dociera do nas najpierw za pomocą zmysłu wzroku, dlatego my, dorośli, ale także nasze dzieci, znacznie lepiej czujemy się w nowoczesnych pomieszczeniach. Wiedzę lepiej przyswajamy przy użyciu nietypowych materiałów edukacyjnych, które najczęściej dostępne są właśnie w prywatnych szkołach językowych.

Dużą różnicą jest także sam czas trwania zajęć. W szkołach prywatnych istnieje możliwość uczestnictwa w zajęciach, które trwają nawet 90 minut. Przez tak długi czas dziecko może skuteczniej przyswoić sobie nowy materiał. Tego niestety nie może zaoferować szkoła publiczna, w której lekcje trwają tylko 45 minut.

Lekcje indywidualne czy w grupie?

Prywatne szkoły językowe preferują uczyć dzieci w grupach zamiast indywidualnie. Dzieje się tak nie bez powodu. To najlepsze rozwiązanie dla dzieci, ponieważ te potrzebują kontaktu z rówieśnikami, zabawy i ruchu. W grupach dostosowanych liczebnie do wieku lektor ma szansę utrzymać odpowiednią dynamikę zajęć. Najbardziej optymalna liczba osób w grupie nie powinna sięgać 20, lecz także nie powinna schodzić poniżej 6. Dlaczego? W mniejszych grupach istnieje większe ryzyko rotacji uczestników, co w niektórych przypadkach może skutkować nawet zamknięciem grupy – gdy np. odejdą 3 osoby. 

Z kolei podczas lekcji indywidualnych lektor lub nauczyciel może poświęcić całą swoją uwagę jednej osobie. Czy jest to zaleta, czy może wada? Jak wspomniano wcześniej, dzieci i młodzież potrzebują kontaktu z innymi osobami. Gdy porozumiewają się językiem na tym samym poziomie z rówieśnikiem, czują mniejszą presję i nie boją się aż tak popełnić błąd podczas formułowania zdania. Indywidualne zajęcia mogą wspomagać lęk przed zupełnym otwarciem się na nowe znajomości i doświadczenia. Jeśli jednak dziecko preferuje taki tryb prowadzenia zajęć, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uczyło się w ten sposób! 

Prywatna szkoła języka angielskiego dla dzieci

Na wybór prywatnej szkoły językowej – szczególnie dla dzieci – wpływa wiele aspektów, a jednym z nich jest dogodna lokalizacja. Trzeba bowiem brać pod uwagę perspektywę niejednych zajęć w tygodniu, a szczególnie w dużych miastach przemieszczanie się może być uciążliwe.

Równie ważne powinny być metody nauczania, jakie oferuje konkretna placówka, a także możliwość kontynuowania nauki na różnych etapach i w różnym wieku. To ważne szczególnie w przypadku dzieci, które często boją się nowych miejsc, a z drugiej strony dobrze czują się w miejscach, które już poznały. To, na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze prywatnej szkoły językowej, to czy oferuje przygotowanie uczniów do egzaminów. Ważna jest efektywna nauka zarówno do tych państwowych, jak i brytyjskich – Cambridge. 

Early Stage – to szkoła językowa dla dzieci i młodzieży, w której zajęcia odbywają się w jednorodnych grupach, utworzonych w oparciu o wiek i poziom znajomości języka uczniów. Naukę angielskiego w Early Stage (https://earlystage.pl) można rozpocząć już w wieku 3 lat i kontynuować ją aż do matury. Nowoczesne metody nauczania, przemyślana ścieżka rozwoju ucznia i grupy złożone tak, aby nauka mogła przebiegać równomiernie i komfortowo dla wszystkich uczestników to tylko niektóre cechy szkoły językowej w Bydgoszczy. Pełna oferta szkoły dostępna jest pod adresem: earlystage.pl/pl/szkola/bydgoszcz. Więcej oddziałów Early Stage można znaleźć w całej Polsce. 

Jak wybrać prywatną szkołę języka angielskiego? Na pewno z rozwagą. Warto wziąć pod uwagę nie tylko lokalizację danej placówki i metody nauczania, jakich używa, lecz także sposób tworzenia grup czy opinie innych rodziców.