Ciąża – w jakim wieku warto zdecydować się na dziecko?

Macierzyństwo jest marzeniem sporej grupy kobiet. Jednocześnie jednak temat zajścia w ciążę wciąż budzi wiele wątpliwości i kontrowersji. Szczególnie jeśli chodzi o wiek, w którym powinno się zacząć starania o potomstwo. Część kobiet uznaje, że macierzyństwo w młodym wieku to najlepszy pomysł, inne zaś chcą najpierw ustabilizować swoją pozycję zawodową oraz nacieszyć się życiem bez zobowiązań. Jak jest naprawdę? W jakim wieku warto zdecydować się na dziecko? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

 

Aspekt biologiczny

Mówiąc o wieku optymalnym do zachodzenia w ciążę nie sposób nie wspomnieć o tym, jak wygląda dojrzałość płciowa oraz okres rozrodczy kobiet. Teoretycznie, w momencie, w którym kobieta zaczyna miesiączkować, jest już zdolna do zajścia w ciążę. Nawet nastoletnie dziewczyny mogą więc zostać matkami, co jest sporym zagrożeniem, ponieważ psychicznie nie są najczęściej w stanie poradzić sobie z takim wyzwaniem. Niemniej jednak, w przypadku młodych kobiet zajście w ciążę jest zazwyczaj łatwiejsze, a prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji czy powikłań po porodzie mniejsze. Uznaje się, że po 30 roku życia kobiety mówimy już o późnym macierzyństwie. Jest ono obarczone większym ryzykiem, dlatego panie, które decydują się na dziecko po 30 lub 40 roku życia powinny jeszcze bardziej dbać o swoje zdrowie, korzystać z badań prenatalnych oraz być po opieką lekarza. Możliwość zajścia w ciążę kończy się wraz z menopauzą. Czas jej występowania u kobiet może się różnić – niektóre panie przechodzą ją wcześnie, już po 40 roku życia, inne dopiero po 50tce. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat koniecznie odwiedź stronę https://puppo.pl/do-jakiego-wieku-mozna-zajsc-w-ciaze/.

 

Aspekt społeczny i osobisty

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach żadna kobieta nie decyduje się na dziecko w wieku 16-18 lat jak bywało to jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Obecnie większość kobiet stawia na rozwój osobisty, chcą skończyć nie tylko szkołę średnią ale również studia. Następnie zdobyć wymarzoną pracę oraz zapewnić sobie stabilne zatrudnienie, którego nie stracą przez wzgląd na macierzyństwo. Nie bez znaczenia jest również fakt, że coraz częściej kobiety chcą także podróżować, poznawać świat i przeżyć jak najwięcej zanim zdecydują się na zajście w ciążę. Coraz uważniej podchodzą również do szukania partnera, który będzie odpowiedzialnym ojcem. To wszystko sprawia, że decyzja o macierzyństwie często jest odkładana w czasie. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że przyszła mama zadba o swoje zdrowie i odpowiednio przygotuje się do macierzyństwa we właściwym dla siebie czasie.

 

Podsumowując, wiek, w którym warto zdecydować się na dziecko, jest kwestią, która zależy od wielu czynników. Każda kobieta jest inna i ma inne plany na życie oraz priorytety. Niemniej jednak musimy mieć świadomość, że czas nie wpływa na naszą korzyść i wraz z upływem lat szanse na zajście w ciążę stopniowo maleją. Dlatego też warto podjąć decyzję świadomie, poprzedzając ją rozmowami nie tylko z partnerem, ale również konsultacją z lekarzem specjalistą.

 

 

 

 


ARTYKUŁ PARTNERSKI- WSPÓŁPRACA REKLAMOWA

Sprawdź także:

Przyszła Mama odpoczywa
Niezawodna pomoc w karmieniu czy modny gadżet?...
Nowy człowiek na pokładzie! Co dać w...
Spacerówka na każdą porę roku
Wizyta z dzieckiem u okulisty: dlaczego nie...
Co warto wiedzieć przed wyborem smoczka dla...
WordPress Cookie Plugin od Real Cookie Banner